BİZ KİMİZ?

Doğancı Köy Sofrası'na hoşgeldiniz

Doğancı Köy Sofrası Doğancı köyü Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı olan Orhaneli-Keles yolu üzerinde nilüfer kavşağı’na 10km uzaklıkta olan bir köydür.

2011 yılında ‘Eski motifler gelecekte buluşuyor’ BEBKA projesi’nin devamında 16 köy kadınının birlikteliğiyle Doğancı Köyü Kadınları Dayanışma Derneği kurulmuştur.

İlk 6 ay boyunca el işlemeleri üzerine çalışılan dernekte emeklerin tam karşılığı alınamayınca da üretime geçilmiştir.

İlk başlarda salça,erişte,kuskus gibi kuru gıdalar yakın çevreye satılarak isim duyurmak amaçlanmıştır. Bu arada Bursa Valiliği tarafından Bursa dernekleri arasında bir platform kurulması istenilince diğer derneklerle de etkileşimimiz olmuştur.

Bu platform sonucunda Saitabat Derneği’ne toplu kuskus satışına başlanılınca, Gelir artmasıyla eksikler yavaş yavaş tamamlanmaya başlanmıştır.

2015 yılında gelenleri ağırlamak için bir yer arayışına girilmiş ve o zamana kadar üretim yapılan köy okulunun binasının tadilatı için Bursa Osmangazi Belediyesine başvuru yapılmıştır.

Belediye yerin milli eğitime ait olduğunu ve izin alınması gerektiğini söyleyince dernek başkanımız platformla ilgilenen vali yardımcısının yönlendirmesiyle osmangazi kaymakamlığına dilekçe vermeye gitmiştir.

BEBKA projesi için köy arayan osmangazi kaymakamlığı, köyümüzde çalışan bir dernek olduğunu duyunca, başkanımıza projesi teklifinde bulunmuştur.

Bunun üzerine başkanımız dernek üyelerininde onayını alarak, bu teklifi kabul ettiğinde Doğancı Kadınlarıyla Kalkınıyor projesi adı altında, köy kadınlarına gelir kaynağı oluşturacak kahvaltı salonumuzun temellleri atılmıştır.

2016 yılında proje kabul olunca 12 üyemize çeşitli eğitimler verilmiştir. Eğitimler devam ederken, bir yanda da Osmangazi Belediyesi tarafından kahvaltı salonu için tadilat başlatılmıştır.

12 Kasım 2016’da Doğancı Köyü Kadınları Dayanışma Derneği kahvaltı salonu resmen açılmıştır.

İlk 8 Ay 22 üye gönüllü olarak çalışmıştır. Şuan da derneğimiz hem köy kadınları için, evlerine çok yakın mesafede aile bütçelerine ek gelir kaynağı, hemde köylünün geneline ürünlerini satabilmeleri için bir ortam oluşturulmuştur.

Misafirlerimiz için de hem kafalarını dağıtacak, hem de yeşillikler arasında şehirden uzak, huzurlu bir ortam da kendilerini dinleyecekleri bir mekan imkanı sunulmuştur.

GALERİ

Mekan Fotoğraflarımız

Bizi Takip Edin!

Kampanyalarımızı takip edebilirsiniz.